Direct naar de inhoud
De nummer één voor certificerend Nederland

Kosten van een ISO 45001-certificaat

Een ISO 45001-certificaat kost het aantal auditdagen maal een dagtarief van €1.000 tot €1.800 exclusief btw. De dagen volgen uit tabel OH&SMS 1 van Global ACI-TECH-3-004: je aantal mensen, inclusief onderaannemers onder jouw leiding of invloed, en de risicocategorie van je werk. Een bouwbedrijf van 25 fte heeft voor de eerste audit 5,5 dag nodig en betaalt voor die audit en twee controle-audits €9.500 tot €17.100. Een adviesbureau van 25 fte heeft 3,5 dag nodig en betaalt daarvoor €5.500 tot €9.900.

Op deze pagina
  1. Prijs van een ISO 45001-certificaat per risicocategorie
  2. Auditdagen voor ISO 45001 in tabel OH&SMS 1
  3. Risicocategorie bij ISO 45001
  4. Wie telt mee als fte bij ISO 45001
  5. Factoren die de ISO 45001-audittijd verhogen of verlagen
  6. Ploegen, bouwplaatsen en vestigingen bij ISO 45001
  7. ISO 45001-offertes vergelijken
  8. Bronnen

Een bouwbedrijf van 25 fte heeft voor ISO 45001 bijna twee keer zoveel auditdagen nodig als voor ISO 9001. Waar komt dat verschil vandaan, en wat betaal je dan tot je hercertificering? Na het lezen van dit artikel weet je wat een certificaat per bedrijfsgrootte en risicocategorie kost, hoe je auditdagen worden berekend, wie er meetelt als fte en hoe je offertes vergelijkt.

Prijs van een ISO 45001-certificaat per risicocategorie

Een certificeerder rekent het aantal auditdagen maal zijn dagtarief. Een auditdag is een werkdag van ongeveer acht uur van een auditor. Het tarief ligt meestal tussen €1.000 en €1.800 exclusief btw per dag. Een certificaat geldt drie jaar. Je betaalt de eerste audit. Daarna volgen twee jaarlijkse controle-audits van elk ongeveer een derde van de eerste audit. Vóórdat het certificaat verloopt, volgt een hercertificering van ongeveer twee derde. Zo ziet dat eruit voor drie bedrijven van 25 fte:

Bouwbedrijf

Risicocategorie
hoog
Eerste audit
5,5 dagen
Controle-audit per jaar
2 dagen
Eerste audit en twee controle-audits
9,5 dagen, € 9.500 tot € 17.100
Hercertificering
3,5 dagen

Voedingsmiddelenbedrijf

Risicocategorie
gemiddeld
Eerste audit
4,5 dagen
Controle-audit per jaar
1,5 dag
Eerste audit en twee controle-audits
7,5 dagen, € 7.500 tot € 13.500
Hercertificering
3 dagen

Adviesbureau

Risicocategorie
laag
Eerste audit
3,5 dagen
Controle-audit per jaar
1 dag
Eerste audit en twee controle-audits
5,5 dagen, € 5.500 tot € 9.900
Hercertificering
2,5 dagen

Een klein bedrijf rekent op dezelfde manier. Een installateur van 4 fte valt in de rij 1 tot 5 en de categorie hoog. Hij heeft 3 dagen nodig voor de eerste audit. Dat is €3.000 tot €5.400 exclusief btw.

De dagen zijn afgerond op halve dagen. Losse posten, zoals reiskosten, en je eigen tijd komen erbij. Hoeveel dat is, verschilt per certificeerder en per bedrijf. Een vast bedrag daarvoor is niet bekend. Vraag daarom in elke offerte welke losse posten erin zitten. Hoe die posten in een offerte staan, geldt voor elke norm en staat bij kosten van certificeren.

Auditdagen voor ISO 45001 in tabel OH&SMS 1

Elke geaccrediteerde certificeerder rekent de audittijd voor ISO 45001 uit met dezelfde internationale tabel. Die tabel heet OH&SMS 1, naar de Engelse afkorting voor arbomanagementsysteem. Hij staat in Global ACI-TECH-3-004, het internationale regeldocument voor audittijd. Je kent het misschien nog als IAF MD 5. Het regeldocument voor arbocertificering, Global ACI-TECH-3-016 (IAF MD 22), voegt geen eigen tabel toe. Het verwijst voor de audittijd naar TECH-3-004.

Anders dan bij ISO 9001 heeft de tabel voor ISO 45001 drie kolommen. Elke kolom hoort bij een risicocategorie. De dagen gelden voor de eerste audit, fase 1 en fase 2 samen:

1 tot 5

Hoog
3
Gemiddeld
2,5
Laag
2,5

6 tot 10

Hoog
3,5
Gemiddeld
3
Laag
3

11 tot 15

Hoog
4,5
Gemiddeld
3,5
Laag
3

16 tot 25

Hoog
5,5
Gemiddeld
4,5
Laag
3,5

26 tot 45

Hoog
7
Gemiddeld
5,5
Laag
4

46 tot 65

Hoog
8
Gemiddeld
6
Laag
4,5

66 tot 85

Hoog
9
Gemiddeld
7
Laag
5

86 tot 125

Hoog
11
Gemiddeld
8
Laag
5,5

126 tot 175

Hoog
12
Gemiddeld
9
Laag
6

176 tot 275

Hoog
13
Gemiddeld
10
Laag
7

276 tot 425

Hoog
15
Gemiddeld
11
Laag
8

426 tot 625

Hoog
16
Gemiddeld
12
Laag
9

De tabel loopt door tot 34, 27 en 20 dagen bij 8.501 tot 10.700 fte. Ter vergelijking: voor ISO 9001 heeft een bedrijf van 25 fte 3 dagen nodig. De rijen zijn geen harde trappen. De tabel is bedoeld als een doorlopende lijn. Heb je 16 fte in de categorie hoog, dan zit je dus dichter bij 4,5 dag dan bij 5,5.

Risicocategorie bij ISO 45001

Bij ISO 45001 deelt de certificeerder je in een van drie complexiteitscategorieën in. Die gaan over de aard en de ernst van de arborisico's in je werk. Een andere maatstaf is wat er gebeurt als je de risico's niet beheerst. Bij hoog kan dat levens kosten of ernstig letsel geven. Bij gemiddeld letsel of ziekte. Bij laag licht letsel. Dit zijn voorbeelden uit tabel OH&SMS 2:

Hoog

bouw en sloop, inclusief installatiewerk; mijnbouw; chemie en farmacie; metaal smelten, vormen en constructies bouwen; afvalverwerking; vervoer van gevaarlijke stoffen; energie; zorg, ziekenhuizen en welzijnswerk; slachterijen

Gemiddeld

voedingsmiddelen maken; hout, papier, rubber en kunststof; metaalproducten en machines; elektrische apparatuur; vervoer van personen en gewone goederen; industriële schoonmaak; hotels; onderwijs; holdings en hoofdkantoren

Laag

groot- en detailhandel; zakelijke diensten; ingenieursdiensten; telecom; restaurants; vastgoed; overheid; banken en reclame

Bij elke categorie staan uitzonderingen. Een groothandel in brandstof kan gemiddeld of hoog zijn. Een ingenieursbureau kan afhankelijk van het werk gemiddeld zijn. De certificeerder moet naar je echte werk kijken. Zet hij je lager dan je sector in de tabel, dan moet hij dat vastleggen. Vraag daarom in elke offerte welke categorie hij kiest en waarom.

Wie telt mee als fte bij ISO 45001

Bij ISO 45001 telt meer mee dan je loonlijst. Iedereen die werk doet binnen het certificaat telt mee: vast, tijdelijk, parttime en in elke ploeg. Bij ISO 45001 tellen daarnaast mensen van aannemers en onderaannemers mee, als ze werk doen onder jouw leiding of invloed. Dat staat in clausule 1.9 van TECH-3-004.

Neem een bouwbedrijf met 20 eigen mensen dat vaak 10 mensen van onderaannemers op de bouwplaats heeft. Voor ISO 9001 telt het misschien 20 fte. Voor ISO 45001 telt het 30. Daarmee schuift het van 5,5 naar 7 dagen voor de eerste audit. Dat is €1.500 tot €2.700 meer. Geef bij je aanvraag dus het echte aantal op. De certificeerder kijkt na fase 1 opnieuw naar je gegevens. Een te laag aantal kan dan alsnog meer dagen opleveren.

Parttimers reken je om naar fte. Doet een groot deel van je mensen hetzelfde werk met dezelfde risico's, zoals schoonmakers of beveiligers? Dan mag de certificeerder minder mensen tellen. Bij herhalend werk dat de aandacht verlaagt, zoals inpakken of monteren, moet hij het risico daarvan eerst beoordelen. Tijdelijke ongeschoolde krachten mag hij bij ISO 45001 in principe niet wegstrepen. Zij zijn juist een bron van risico.

Factoren die de ISO 45001-audittijd verhogen of verlagen

Naast de risicocategorie kent ISO 45001 eigen redenen voor meer tijd. Alle kortingen samen mogen nooit meer dan 30% onder de tabel uitkomen. Voor het bouwbedrijf van 25 fte is dat hooguit van 5,5 naar 3,85 dag. Bij ISO 45001 komt er tijd bij in deze gevallen:

  • Ongevallen. Je hebt meer ongevallen of beroepsziekten dan gemiddeld in je sector.
  • Publiek. Er komt publiek op je locatie, zoals in een ziekenhuis, een school of een station.
  • Rechtszaken. Je hebt een lopende juridische procedure over arbo.
  • Veel onderaannemers tegelijk. Bijvoorbeeld bij een grote stop of revisie in een fabriek.
  • Gevaarlijke stoffen. Je hebt zoveel gevaarlijke stoffen dat een zwaar ongeval mogelijk is.
  • Buitenland. Je hebt locaties in een ander land met een andere wet of taal.

Twee kortingen die bij ISO 9001 wel kunnen, gelden bij ISO 45001 niet. Een hoge mate van automatisering levert geen korting op. Mensen die buiten de deur werken, zoals chauffeurs en monteurs, ook niet. Een bestaand arbosysteem kan wel tijd schelen. Bij ISO 45001 telt daarvoor een certificaat voor een ander vrijwillig arbosysteem, of regelmatige audits door de overheid in een verplicht arboschema. Een ISO 9001-certificaat telt hier niet mee, want dat is geen arbosysteem. Wel kan een gecombineerde audit tijd schelen. Dat staat bij combinatie van normen. Of hij een certificaat zoals VCA meetelt, vraag je na bij de certificeerder. Wat VCA en ISO 45001 van elkaar verschillen, staat bij wat VCA is.

Ploegen, bouwplaatsen en vestigingen bij ISO 45001

Bij ISO 45001 moet de auditor op je werkplek komen kijken. Waarom dat zo is, staat bij de stappen naar ISO 45001. Reistijd telt niet mee in de audittijd. Een certificeerder rekent die meestal apart.

Werk je in ploegen? Dan bezoekt de auditor in de eerste drie jaar ten minste één ploeg binnen en één buiten kantoortijd. Werk je op tijdelijke locaties, zoals bouwplaatsen? Dan bezoekt hij een steekproef. Die steekproef moet je soorten werk, gevaren en fasen van projecten dekken. Heb je meerdere vaste vestigingen? Dan mag hij er alleen een steekproef van nemen als ze hetzelfde werk en dezelfde risico's hebben. Anders bezoekt hij ze allemaal. De algemene regels voor vestigingen staan bij kosten van certificeren.

ISO 45001-offertes vergelijken

De tabel is voor elke geaccrediteerde certificeerder gelijk. De risicocategorie, het aantal fte met onderaannemers, het aantal bouwplaatsen en het dagtarief verschillen per partij. Neem een installatiebedrijf met 25 fte dat twee offertes krijgt. De ene rekent 4,5 dagen voor de eerste audit. De andere rekent 5,5 dagen. Installatiewerk in de bouw staat in de tabel als hoog. Vraag de eerste dus waarom hij lager uitkomt, en of hij dat heeft vastgelegd. Dat kan kloppen, bijvoorbeeld als hij kortingen toepast die hij kan onderbouwen. Een te lage indeling kan later alsnog dagen kosten.

Vraag elke certificeerder naar het aantal dagen per audit, de risicocategorie en de kortingen die hij gebruikt. Vraag hoe hij onderaannemers telt en hoeveel locaties hij bezoekt. Vraag ook of jouw sectorcode in zijn accreditatie staat. CertificeerWijzer telde op 24 september 2026 12 certificeerders in Nederland voor ISO 45001. Daarvan mogen er 6 de zorg doen, terwijl de zorg bij ISO 45001 als hoog risico geldt. Heb je al een certificaat en past de berekening van je certificeerder niet bij je bedrijf? Dan kun je overstappen zonder opnieuw te beginnen.

Via CertificeerWijzer krijgen certificeerders die jouw sector mogen doen dezelfde gegevens. Dan zie je naast elkaar wie welke risicocategorie kiest en hoe hij je onderaannemers telt.

Bronnen

Bronnen

  1. Global ACI-TECH-3-004 (M) versie 1.0, Determination of Audit Time (was IAF MD 5:2023), bijlage C sys.global-aci.org
  2. Global ACI-TECH-3-016 (M) versie 1.0, Application of ISO/IEC 17021-1 for the Certification of OH&SMS (was IAF MD 22:2023) sys.global-aci.org
  3. Global ACI, IAF and ILAC Document Cross-Reference Table v14.0 sys.global-aci.org
  4. RvA, alle geaccrediteerden voor ISO/IEC 17021-1 rva.nl